طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

نکاتی برای نگهداری بهتر از طلا و جواهر

نکاتی برای نگهداری بهتر از طلا و جواهر

چگونگی و نکاتی برای نگهداری بهتر از طلا و جواهر

طلا و جواهرات علاوه بر جنبه زینتی و ارزش مادی آن برای فرد گاهی بخاطر اینکه یادآور خاطره‌ای مهم مربوط به مراسمی خاص و یا هدیه از سمت عزیزی می‌باشد دارای ارزش مضاعف است و بالتبع حفظ آن اهمیت خاصی برای صاحبش دارد و کسی دوست ندارد وسایل ارزشمندش دچار عیب یا نقصی شود و با توجه به اینکه برای مراقبت از طلا و جواهر جنبه‌های مختلفی را بایستی مد نظر داشت بر آن شدیم تا در این خصوص نکاتی را متذکر شویم فلذا اگر این موضوع برای شما هم اهمیت دارد با ما همراه شوید.

نکاتی برای نگهداری بهتر از طلا و جواهر
      نکاتی برای نگهداری بهتر از طلا و جواهر

چه چیزهایی به طلا و جواهر آسیب می‌زند؟

 

آفتاب و گرما

همانطور که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌تواند به پوست انسان آسیب بزند تابش مستقیم آفتاب و گرما باعث تغییر رنگ و آسیب سنگ‌های قیمتی جواهرات و انگشتر می‌شود به عنوان مثال سنگ‌های کهربا، صدفی، مروارید و عاج پس از قرار گرفتن زیر نور آفتاب سفید می‌شوند، سنگ‌هایی مثل کهربا تیره و آمتیست، کونزیت، توپاز و کامئوهای صدفی آسیب جدی می‌بینند.

سنگ‌هایی مثل اُپال و مروارید وقتی در معرض گرمای شدید و ناگهانی قرار می‌گیرند رطوبت خود را از دست داده و بعضا ترک خورده و تغییر رنگ می‌دهند و به همین شکل سنگ‌های عقیق نیز ترک‌های کوچک برداشته و تغییر رنگ می‌دهند.

مواد شیمیایی و شوینده

تماس مواد شوینده، آرایشی، آب کلردار بدلیل برخورداری از مواد شیمیایی باعث آسیب طلا و جواهرات می‌شود.

افشانه مو، لوسیون، عطر و سایر لوازم آرایشی دارای مواد شیمیایی هستند تماس مداوم آنها با سنگ‌های قیمتی مثل مروارد و متخلخل مثل فیروزه باعث آسیب آنها می‌شود.

آب‌های کلردار، پاک و سفید کننده‌ها نیز حاوی آمونیاک و مواد حلال بوده و موجب آسیب زیورآلات شده و حتی اثر خورندگی روی طلا و سایر آلیاژهای گران‌بها دارد.

بازسازی و احیا شده‌ها

یکسری از سنگ‌های قیمتی پس از گذشت مدتی استفاده، رنگ، رطوبت و جلای خود را از دست داده و تیره می‌شوند و برای بازگرداندن به حالت اولیه با یکسری اقدامات مثل تزریق رطوبت به سنگ اُپال احیا می‌شوند اما از مقاومت اولیه برخوردار نیستند اینگونه زیورآلات نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

پاک کننده‌های اولتراسونیک

پاک کننده‌های اولتراسونیک جرم و کثیفی روی سطح جواهرات را پاک می‌کنند اما عدم دقت و نبود تجربه کافی در استفاده از آنها می‌تواند به جواهرات آسیب بزند.

سنگ‌های قیمتی با شکستگی‌های سطحی که با موادی مانند روغن، رزین یا مواد شیشه‌ای مانند پر شده‌اند. سنگ‌های جواهراتی که از مواد آلی درست شده‌اند مانند مروارید، مرجان، عاج یا کهربا، نگین‌هایی که دارای روکشی از پلاستیک یا موم دارند، برخی از سنگ‌های قیمتی که برای ساخت آنها از حرارت استفاده شده است و جواهراتی که در برابر حرارت و تغییرات دما حساس هستند مانند تانزانیت ، فلدسپات ( سنگ خورشید و ماه )، فلوریت، یولیت، کونزیت، لاجورد ، مالاکیت، اوپال ، توپاز ، فیروزه، زیرکون و غیره در مقابل حرارت آسیب‌پذیر هستند.

علاوه بر این، ارتعاش ایجاد شده توسط دستگاه گاهی اوقات می‌تواند جواهرات را تکان داده و با جدا کردن نگین به قاب و رکاب جواهرات آسیب وارد کند.

رطوبت

قرار گرفتن طلا و جواهرات در معرض رطوبت منجر به ترک، از دست رفتن درخشش و ایجاد لکه بر روی آنان می‌شود.

نگهداری جواهرات در جعبه مخصوص
         نگهداری جواهرات در جعبه مخصوص

راه‌های محافظت از طلا و جواهرات

 

عدم استفاده در مواقع غیر ضروری

در مواقعی که نیازی به استفاده از جواهرات ندارید مانند زمان خواب از آنها استفاده نکنید.

عدم تماس با مواد آسیب‌زا

موارد آسیب‌زننده در بندهای پیشین به تفسیر ذکر شد، در هنگام تماس با این مواد زیوآلات خود را جدا کرده و در جای مناسب قرار دهید، به یاد داشته باشید هیچ لزومی ندارد هنگام دوش گرفتن، شستن ظروف، پاک کردن سطوح، شنا، ورزش‌های هوازی و سنگین که موجب تعریق زیاد می‌شود( نمک موجود در عرق بدن در تماس با فلزات موجب یکسری واکنش شیمیایی شده و آنها را تیره می‌کند)، آرایش از جواهرات استفاده کنید.

تمیز کردن طلا و جواهرات

در صورت کثیفی و بصورت دوره‌ای با روش‌های ساده مثل استفاده از یک مسواک نرم و ترجیحا کهنه، آب ولرم و کمی مواد شوینده نسبت به تمیز کردن زیورآلات خود اقدام نمایید و پس از آب‌کشی با آب ولرم آنرا کاملا خشک نمایید.

نگهداری در جعبه مخصوص

در زمانی که از جواهرات خود استفاده نمی‌کنید آنها را درون جعبه‌های مناسب که با یک لایه پارچه نرم پوشانده شده است و دور از رطوبت نگه‌داری کنید، روی هم قرار گرفتن جواهرات موجب خراش و شکستگی جواهرات ظریف‌تر می‌شود.

بهتر است زنجیرها و گردنبند را آویزان یا خوابیده به شکل باز نگهداری کنید و از تاشدگی آنها جلوگیری نمایید.

 

توصیه برای مطالعه بیشتر:

روش خانگی تمیز کردن طلا و جواهر

سنگیان
2024-04-20 18:01:51
جالب بود نکته های خوبی برای نگهداری طلا و جواهر گفته شده مرسی
محمد مهدی
2024-02-29 09:40:18
نکات خوبی درباره نگهداری جواهرات گفته شده مرسی
سارا
2023-07-11 18:55:17
سلام خیلی ممنون بسیار عالی و مفید
اکبری
2023-07-09 16:56:01
عالی
افشاری
2023-07-06 15:14:17
عالی مطلب مفیدی است
Loading...