طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

روش خانگی تمیز کردن طلا و جواهر

روش خانگی تمیز کردن طلا و جواهر

روش‌های خانگی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

در این مقاله از سری مقالات آموزشی طلاپیشه، ما قصد داریم روش‌های ساده و ارزانی را برای تمیز کردن طلا و جواهرات در خانه به اشتراک بگذاریم. با استفاده از این روش‌ها، شما می‌توانید بدون نیاز به کمک از دیگران، طلا و جواهرات خود را تمیز و نو کنید.

روش خانگی تمیز کردن طلا و جواهر

در صنعت طلاسازی، دستگاه‌هایی مانند اولترا و بخار برای تمیز کردن طلا و جواهرات استفاده می‌شوند. اما برای عموم مردم، مراجعه به کارگاه‌های طلاسازی برای تمیز کردن زیورآلات نیازمند پرداخت هزینه است. اما نگران نباشید، ما در اینجا چندین روش ساده و خانگی را با استفاده از وسایل موجود و در دسترس برای تمیز کردن طلا و جواهرات شما ارائه خواهیم داد.

چرا طلا و جواهرات سیاه و کدر می‌شوند؟

دلایل متعددی وجود دارد که می‌توانند منجر به سیاه و کدر شدن طلا و جواهرات شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • هوا: طلا و نقره به دلیل نرم بودن، در ساخت مصنوعات طلا و نقره، از ترکیب آلیاژهای دیگر مثل برنج و مس استفاده می‌شوند تا استحکام آنها افزایش یابد. تماس هوا با این فلزات می‌تواند منجر به اکسید شدن و تغییر رنگ آنها شود و در نتیجه، زیورآلات ساخته شده کدر و سیاه می‌شوند.
  • تعریق: تعریق بدن، که نمک در آن وجود دارد، با مس موجود در طلا و نقره واکنش نشان می‌دهد و سیاه می‌شود.
  • کلر: کلر یکی دیگر از دلایل سیاه شدن جواهرات است.
  • مواد شوینده: مواد ساینده موجود در مواد شوینده نیز می‌تواند بر آلیاژهای طلا و جواهر تاثیر بگذارد.

بهتر است تماس زیورآلات با موارد فوق را به حداقل برسانید. به عنوان مثال، هرگز با زیورآلات طلا و نقره به حمام یا استخر نروید، یا در هنگام کار با مواد شوینده، زیورآلات خود را بردارید و در مکان مناسبی نگهداری کنید. همچنین، سعی کنید در مواقع غیرضروری، از زیورآلات گران‌بهای خود استفاده نکنید. این توصیه‌ها به کاهش سایش و فرسایش طلا و جواهرات شما کمک می‌کنند و باعث می‌شوند که زیورآلات شما دیرتر جلا و براقیت خود را از دست بدهند.

روش‌های خانگی تمیز کردن طلا و جواهرات

  • استفاده از مایع ظرفشویی: یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین راه‌ها برای تمیز کردن جواهرات، استفاده از آب و مایع ظرفشویی است. در یک کاسه (ترجیحا مسی)، چند قطره مایع ظرفشویی ریخته و به آن آب گرم اضافه کنید. سپس، جواهرات خود را درون آن بگذارید و اجازه دهید برای مدت ۲۰ دقیقه در آن بماند. سپس، با استفاده از یک مسواک نرم، آنها را تمیز کرده و با آب ولرم بشویید و خشک کنید.
  • خمیر دندان: مقداری خمیر دندان را روی جواهرات خود بریزید و به آرامی با یک مسواک نرم روی آن بکشید. خمیر دندان می‌تواند جرم‌های زیورآلات را پاک کند. سپس، با استفاده از آب ولرم و یک مسواک نرم، آنها را کاملا بشویید و خشک کنید.
  • استفاده از جوش شیرین و نمک: مقداری نمک را با یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین مخلوط کرده و در یک ظرف شیشه‌ای بریزید. سپس، به آن آب جوش و مقداری مایع ظرفشویی اضافه کنید. زیورآلات خود را درون آن بگذارید و اجازه دهید کاملا خیس شود. سپس، با استفاده از یک مسواک نرم، آنها را بشویید. در نهایت، آنها را با آب تمیز کرده و خشک کنید.
  • ترکیب سرکه و جوش شیرین: برای این روش، نصف فنجان سرکه را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و یک قطره روغن درخت چای به آن اضافه کنید. سپس، زیورآلات خود را درون آن قرار دهید و اجازه دهید ترجیحاً یک شب در آن بماند. پس از آن، یک قاشق جوش شیرین به مخلوط اضافه کنید و با استفاده از یک مسواک نرم، به آرامی روی زیورآلات بکشید. در نهایت، زیورآلات را با آب ولرم بشویید و خشک کنید. این روش می‌تواند به حفظ درخشش و زیبایی زیورآلات شما کمک کند.

روش‌های تخصصی تمیز کردن طلا و جواهرات

اگر جرم و کثیفی طلا و جواهرات شما زیاد است و با روش‌های معمولی نتوانستید آنها را تمیز کنید، می‌توانید از روش‌های تخصصی‌تر زیر استفاده کنید:

استفاده از زاج برای تمیز کردن طلا

۱- استفاده از زاج: در یک ظرف شیشه‌ای نشکن، مقداری زاج ریخته و به آن آب اضافه کنید. سپس زیورآلات خود را درون آن بگذارید و اجازه دهید آب بجوشد. هر چند دقیقه یکبار به آن سر بزنید و به محض تمیز شدن، زیورآلات را از درون مایع خارج کنید. سپس با استفاده از یک برس بسیار نرم فلزی، به آرامی با استفاده از مایع ظرفشویی تمام قسمت‌های زیورآلات را بشویید. توجه داشته باشید که از تماس زاج با فلز جلوگیری کنید، چرا که زاج در حل شده و روی زیورآلات شما خواهد نشست. همچنین، از این مایع برای تمیز کردن فقط طلا و نقره استفاده کنید و بخش فلزی زیورآلات مثل قفل زنجیر را درون زاج نگذارید.

استفاده از جوهر نمک برای تمیز کردن طلا

۲- استفاده از جوهر نمک خالص: مقداری جوهر نمک خالص را در یک ظرف شیشه‌ای نشکن یا کاسه مسی ریخته و دو برابر جوهر نمک به آن آب اضافه کنید. سپس زیورآلات خود را درون آن قرار دهید و آن را روی شعله گاز بگذارید. به محض تمیز شدن، زیورآلات را از درون مایع خارج کنید و آبکشی کنید. سپس با استفاده از یک برس بسیار نرم فلزی طلایی رنگ، به آرامی روی زیورآلات بکشید و آنها را تمیز کنید. دقت کنید که جوهر نمک خورنده فلز است، پس اگر در زیورآلات شما فلزی مانند قفل زنجیر استفاده شده است، آن بخش را درون مایع قرار ندهید.

هشدار:

در هنگام شستشو و تمیز کردن زیورآلات خود با استفاده از هر کدام از روش‌های فوق، مراقب باشید که نگین زیورآلات شما از نوع متخلخل و شکننده نباشد و در هنگام استفاده از مواد شوینده و برس کشی به آن آسیب وارد نشود. به عنوان مثال، سنگ‌های اُپال بسیار نرم و آسیب‌پذیر هستند.

در انتها، یک نکته طلایی در خصوص از بین بردن خراش‌های روی طلا را خدمت شما عرض می‌کنیم.

نحوه از بین بردن خراش روی طلا و جواهرات

اگر روی بدنه زیورآلات شما خراشی افتاده است، نگران نشوید. شما می‌توانید بدون نیاز به مراجعه به کارگاه‌های طلاسازی و استفاده از دستگاه پرداخت که منجر به کسر طلای شما می‌شود، خراش را از بین ببرید.

گفتیم کسر، شاید بعضی از دوستان ندانند که وقتی کار خود را به دستگاه پرداخت می‌دهید، دستگاه لایه‌ای بسیار نازک از روی قطعه شما برمی‌دارد و میزان کسر بستگی به تبحر و انصاف کسی که با دستگاه پرداخت کار می‌کند دارد. هر چقدر بیشتر پرداخت شود، طلای بیشتری کسر خواهد شد!

بنابراین، بهتر است اگر قصد دارید طلای خود را برای پرداخت به کارگاه طلاسازی یا طلافروشی بدهید، وزن دقیق آن را یادداشت کنید و پس از پرداخت، دوباره آن را وزن کنید. کسر در حدود صد تا صد و پنجاه سوت قابل قبول است.

پرداخت خانگی طلا و جواهرات

از بین بردن خراش روی طلا، روش خانگی

اما روش خانگی پرداخت و از بین بردن خط روی بدنه طلا، ابتدا محل خراش را با استفاده از یک تکه سمباده بسیار نرم به آرامی سمباده بزنید. این کار را تا زمانی که خراش از بین برود ادامه دهید. حالا، روی محل مذکور چند بار پشت یک تکه چرم را بکشید. با این کار، هم محل خراش از بین می‌رود و هم دوباره مثل روز اول براق خواهد شد.

امیدواریم از این پست آموزشی بهره کافی را برده باشید و با ارائه نظرات سازنده ما را در طی مسیر یاری نمایید.

روز و روزگار بر شما خوش

در پناه حق

توصیه برای مطالعه بیشتر:

بازار کار طلاسازی

م. محمدی
2024-06-12 11:53:16
با امگانات دم دستی در خانه میشه برابر آموزش طلا و جواهرات را تمیز کرد پست خوبی بود ممنون
عمرانی
2024-06-09 10:58:38
راه های تمیز کردن طلا و جواهر در خانه، خوب بود
زهرا ثابتی
2024-05-21 20:49:40
چه راه های ساده و دم دستی برای تمیز کردن طلا و جواهرات گفتین، تشکر
سمیه سنگیان
2024-05-02 11:58:34
با چه موادی میشه جواهرات را در خانه تمیز کرد، سرکه، مایع ظرفشویی، جوش شیرین جالب بود مرسی
کاوه
2024-04-28 20:54:33
روش های خانگی تمیز کردن جواهرات
محمد مهدی
2024-02-23 09:34:47
راهکارهای ساده خانگی خوبی برای تمیز کردن طلا و جواهر بیان شده تشکر
اکبری
2024-02-12 16:38:57
تمیز کردن طلا و جواهر به روش خانگی، جالب بود مرسی
محمد
2024-01-19 08:20:56
راه های خانگی تمیز کردن طلا و جواهر در خانه، چقدر خوب تشکر
اکبری
2024-01-19 07:51:43
چه روش های ساده و دم دستی برای تمیز کردن طلا در خانه وجود داشته تشکر از پست خوبی که گذاشتین
علیرضا روانخواه
2023-12-25 12:56:16
عالی استاد
شاکری
2023-08-10 19:04:13
استفاده کردم تشکر
مرتضی
2023-06-18 14:51:18
عالی عالی
افشاری
2023-06-18 13:41:44
جالب بود تشکر
Loading...