طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

فرآیند پرداخت جواهرات

فرآیند پرداخت جواهرات

فرآیند پرداخت جواهرات: گام به گام

پرداخت جواهرات یکی از مراحل حیاتی در فرآیند تکمیل ساخت جواهرات است. این فرآیند به منظور حذف خراش ها، شیارها و سایر نقص های زیورآلات و ایجاد درخشندگی طراحی شده است. با این آموزش طلاسازی طلاپیشه همراه شوید تا به بررسی جامع این فرآیند بپردازیم.

مراحل پرداخت طلا و جواهرات

پرداخت-جواهرات-خوشه-ریخته-گری

  1. جدا کردن بخش‌های اضافی در فرآیند پرداخت جواهرات: در فرآیند ریخته‌گری خوشه‌ای جواهرات، یک درختچه شامل قطعات ریخته شده ایجاد می‌شود. (در ریخته‌گری تک محصولی، چنین بخش‌هایی وجود ندارد). در این مرحله، بخش‌های دمچه که قطعه را به درختچه متصل کرده و از جنس همان قطعه هستند، با استفاده از ابزار مناسب مثل قیچی، جدا می‌شوند. سپس، برای سوهان‌کاری و پولیش، کنار گذاشته می‌شوند. به این نقاط اتصال، sprues گفته می‌شود.
  2. مگنت: پس از برش قطعات، آنها برای زدودن هرگونه کثیفی و یا لایه های باقیمانده گچ، و اکسید، درون دستگاه مگنت منتقل می شوند. در این دستگاه، با استفاده از ساچمه های ریز و ایجاد میدان مغناطیسی، ساچمه ها در برخورد برنامه ریزی شده با کار، آنرا از هرگونه کثیفی و جرم پاک می کنند.
  3. سوهان کاری: در این مرحله، هر نقطه اضافی که بر اثر خطای طراحی یا فرایند ریخته گری بوجود آمده است با استفاده از سوهان زدوده مبی شود.
  4. پوست کاری: پس از سوهان کاری و زدودن سطح اضافی قطعه، با استفاده از ابزارهایی مانند انواع پوست از زبر تا نرم و میل پوست، خراش های روی کار، نقاط ناخواسته، تنظیم زوایا و انحنای روی کار، گرد و نرم کردن بخش های دامله، پوست کاری شده و سطوح کاملا صاف،یکدست و زوایا نرم می شود.
  5. صیقل‌کاری: پس از سوهان‌کاری و پوست‌زنی، قطعات جواهرات با استفاده از دستگاه پرداخت و صابون پرداخت، برای ایجاد صیقل و درخشندگی، پرداخت می‌شوند.

    در فرآیند پرداخت، بسته به سطح کار، از فرچه‌های سیمی، پنزا، پوست و نمد استفاده می‌شود تا سطح کار به آرامی صیقل داده شود و به اصطلاح شیشه‌ای و درخشنده شود. دستگاه‌های پرداخت مجهز به سیستم مکش هستند و سواله‌های حاصل از پرداخت در کیسه جمع‌آوری می‌شوند.

  6. بازبینی نهایی: در این مرحله، محصول پس از طی مراحل فوق مورد بازبینی دقیق قرار گرفته تا در صورت عاری بودن از هر عیبی برای عرضه به مشتری آماده شود.

اهمیت و کسری پرداخت طلا و جواهر

پرداخت-جواهرات

در واقع، دلربایی زیورآلات، صیقل، درخشندگی در بخش پرداخت زیورآلات صورت می گیرد. دقت در طی مراحل فوق بسیار تاثیر گذار است. پرداخت جواهرات می تواند همانگونه که شرح داده شد هم شامل قطعه در حال ساخت باشد و هم جواهرات تعمیری و هم زیورآلات مشتری که پس از مدتی استفاده تازگی و درخشندگی خود را از دست داده اند.

بهتر است برای پرداخت جواهرات تعمیری و زیوالات مورد استفاده مشتری قبل از شروع کار هزینه آن دقیق محاسبه و قبل از فرآیند پرداخت به اطلاع او برسد.

نکته مهم: در پرداخت جواهرات تعمیری و یا مورد استفاده مشتری به میزان کسری حاصل از فرآیند پرداخت توجه ویژه ای داشته باشید، لازم است قبل از پرداخت قطعه وزن و مقدار آن ثبت شود، کسری پرداخت نبایستی بیش از چند سوت باشد!

لطفاً توجه داشته باشید که مراحل فوق یک راهنمای کلی است و فرآیند دقیق بسته به نوع جواهرات و تکنیک های خاص مورد استفاده توسط جواهرساز می تواند متفاوت باشد. اگر در این زمینه فاقد تجربه قبلی هستید بهتر است تا کسب مهارت لازم این فرآیند زیر نظر کسی که دارای مهارت است انجام شود.

سنگیان
2024-06-12 09:20:49
آموزش خوبی از فرآیند پرداخت جواهرات است، مرسی
م. محمدی
2024-06-09 22:15:40
فرآیند پرداخت جواهرات. عالی
مهران پور
2024-06-06 10:13:28
آموزش خوبیه، ممنون
لیلا عمرانی
2024-05-27 11:02:27
آموزش خوبی بود
محمد مهدی
2024-05-26 23:36:25
آموزش خوبی بود البته بیشتر توضیح ضرورت و مراحل پرداخت جواهرات بود
اکبری
2024-05-26 23:32:13
آموزش خوبی درباره فرایند پرداخت جواهر بود تشکر
افشاری
2024-05-26 23:11:40
جواهرات بدون پرداخت حتی تصورش هم جالب نیست
Loading...