طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

۱۰ نکته‌ی مهم برای هنرجویان تازه کار جواهرسازی

۱۰ نکته‌ی مهم برای هنرجویان تازه کار جواهرسازی

۱۰ نکته‌ی مهم برای برای هنرجویان تازه کار جواهرسازی که کمک می‌کند در این صنعت آمیخته به هنر رشد کرده و در رقابت با بقیه جزء بهترین‌ها شوند!

۱۰ نکته‌ی مهم برای هنرجویان تازه کار جواهرسازی
۱۰ نکته‌ مهم برای هنرجویان تازه کار جواهرسازی

تاریخچه بوجود آمدن جواهرسازی

طلا و جواهرسازی دارای قدمتی بسیار دیرینه است، تعیین دقیق ریشه و تاریخ بوجود آمدن آن از طریق روش‌های علمی متداول تاکنون ناممکن بوده است ولیکن بر اساس یافته‌های باستان شناسی از آثار تمدن بجا مانده در عراق، آنها از جواهرات سیمی استفاده می‌کرده‌اند.

جواهرسازان عراقی ۴۳۰۰ سال پیش از میلاد در عراق بدون حرارت دادن و جوشکاری از تکنیک بافت جواهر برای ساخت زیور آلات، آثار هنری و همچنین ساخت مجسمه استفاده می‌کرده‌اند.

و همچنین بر اساس قدیمی‌ترین آثار یافته شده استفاده از سنگ برای ساخت جواهرات مربوط به ایران و حوزه مدینترانه مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌باشد.

هنوز هم جواهرسازان در ساخت محصولات خود با استفاده از تکنیک‌های تاریخی عمدتا تغییر نیافته همان شکل‌ها و سبک‌های سنتی در ساخت را حفظ کرده و ادامه می‌دهند.

اما فن‌آوری‌های جدید مثل ریخته‌گری، چاپ سه بعدی و استفاده از علوم آزمایشگاهی در ساخت سنگ‌های زینتی به آرامی در حال تغییر شکل و روند تولید در طلا و جواهرسازی هستند.

هنرجویان عزیز و تازه کار به این نکات توجه کنید

کشف علاقه
                          کشف علاقه

۱- علاقه خود را کشف کنید

بدلیل تنوع بسیار زیاد در سبک و ساخت جواهرات امکان فراگیری تمام سبک‌ها در یک بارده زمانی کوتاه غیرممکن است و انتظار نداشته باشید بتوانید مهارت ساخت انواع مختلف آنرا بیاموزید فلذا در ابتدا شما باید ببینید به کدام سبک علاقه دارید و یادگیری و کسب مهارت در ساخت را از همان نوع و سبک شروع کنید.

شاید ملیله‌کاری توجه شما را بیش از سایر سبک‌ها به خود جلب کرد و یا شاید هم به حکاکی روی فلز تمایل بیشتری داشتید.

شاید بخواهید با چرم، شیشه یا سفال کار کنید. در ابتدا یکی از این رشته‌ها را برای یادگیری و کار انتخاب و روی آنها تمرکز کنید و این نکته را همیشه در ذهن خود داشته باشید که چند وقت بعد و پس از کسب مهارت کافی می‌توانید روی نوع دیگری از زیورآلات کار کنید.

حقیقت این است که مهارت‌هایی که با کار روی انواع زیورآلات کسب می‌کنید، به شما کمک می‌کند تا تکنیک‌های جدید را با سرعت بیشتری یاد بگیرید و از کارهایی که می‌توانید انجام دهید شگفت‌زده خواهید شد.

مهارت‌های پایه جواهرسازی
                مهارت‌های پایه جواهرسازی

۲- مهارت‌های پایه را به خوبی فرا بگیرید

هر سبکی که بخواهید کار کنید یکسری از مهارت‌ها، “پایه کارهای جواهرسازی” می‌باشد به عنوان مثال جوشکاری یکی از مهارت‌های اساسی در جواهرسازی است در ساخت اگثر کارها به جوشکاری نیاز پیدا خواهید کرد و یا تقریبا در ساخت تمام مصنوعات طلا و جواهر از حلقه و حلقه‌چه استفاده می‌شود و شما باید بتوانید از حلقه‌های رابط بخوبی استفاده کنید و باید مهارت کافی را برای ساخت و نصب حلقه با استفاده از مفتول را کسب کنید.

ابزار جواهرسازی
                      ابزار جواهرسازی

۳- از ابزار با کیفیت استفاده کنید

ابزار وسیله راحتی در کار است، آنها را بشناسید و در خصوص موارد استفاده از آنها در کار بیشتر بدانید، باید بدانید هر وسیله کی و کجا به کار می‌آید؟

بطور مثال سایزبندی سوهان بشناسید و بدانید کی از سوهان نرم و چه موقعی از سوهان زبر استفاده باید کرد!

و همچنین شاید در ابتدای کار استفاده از ابزار مشترک مشکلی ایجاد نکند اما با کسب مهارت بیشتر و شروع به ساخت محصولات ظریف‌تر و پیچیده نیاز به ابزار تخصصی خواهید داشت و استفاده از ابزار با کیفیت علاوه بر داشتن خروجی بهتر در طول زمان بازدهی و صرفه اقتصادی خود را نشان خواهند داد.

انگلیسی‌ها به خساست در دنیا معروفند اما آنها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید من آنقدر پولدار نیستم که جنس بنجول و ارزان بخرم.

اصطلاحات جواهرسازی
                اصطلاحات جواهرسازی

۴- اصطلاحات تخصصی طلا و جواهرسازی را یاد بگیرید

هر رسته کاری اصطلاحات و ابزار مخصوص به خود را دارد به عنوان مثال تیزآب سلطانی اصطلاحی است که در بین طلاسازان رایج است یا دره دستگاه نورد، تاباندن و مد دادن، می‌دانید منظه چیست؟ فرق سوهان تخت و نیم گرد، کاربرد دم پهن و دم گرد، آشنایی با اصطلاحات مربوط به ابزارها، مواد اولیه و تکنیک‌ها یکی از ضروریات هر رشته‌ی فنی است پس آنها را بخوبی فرا بگیرید.

خرید حضوری ابزار جواهرسازی
            خرید حضوری ابزار جواهرسازی

۵- ابزار و وسایل مورد نیاز را حضوری تهیه کنید

امروزه با فراگیر شدن فضای سایبر و فروش آنلاین، خریدهای اینترنتی در بین مردم رایج شده است، دیگر نیاز نیست مثل گذشته چند ساعت برای خرید یک وسیله وقت صرف کرده و به بازار یا فروشگاه عرضه کننده آن مراجعه کنید، همه چیز در فضای سایبر با امکان عرضه کالای مد نظر در دسترس شماست.

اما بدلیل تنوع زیاد و تشابه اجناس تا زمان کسب تجربه کافی سعی کنید حضوری برای خرید نیازمندی اقدام کنید و پس از بررسی کالا و اخذ توضیحات لازم از فروشنده و تطبیق آن با نوع نیازتان و تصویر سازی ذهنی از طرحی که دارید نسبت به خرید اقدام کنید و خرید آنلاین را به بعد از کسب تجربه کافی موکول کنید.

میز کار جواهرسازی
                     میز کار جواهرسازی

۶- محل کار مشخص و منظم داشته باشید

یک محل کار بهم ریخته و نامنظم موجب خستگی هنرجو و اتلاف وقت وی و اذیت همراهان او می‌شود.

اگر می‌توانید یک اتاق به محل کارتان اختصاص دهید و اگر هم ممکن نبود گوشه یک اتاق میز کارتان را بگذارید و با استفاده از قفسه‌های کوچک و برچسب زنی محل ابزار و وسایل‌تان را مشخص کرده و آنها را با نظم خاصی بچینید این کار به شما کمک خواهد کرد در حین کار بدنبال وسیله خاص نگشته و علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت تمرکزتان بهم نریزد.

الهام گرفتن از کار جواهرسازان
            الهام گرفتن از کار جواهرسازان

۷- از کارهای موجود الهام بگیرید

هر چقدر هم که خلاق باشید دیدن کارهای دیگران و الگو گرفتن از کار خصوصا رقبا کمک خواهد کرد تا ایده‌تان را بهتر تصویر سازی کرده و راحت‌تر آنرا طراحی کنید.

همیشه و همه جا به فکر الهام گرفتن باشید طرح‌های مختلف را در طلافروشی‌ها، عرضه کننده‌های بدلیجات، فروشگاه‌های اینترنتی دیده و آنها را آنالیز کنید.

سایت‌هایی مثل پینترست نمونه‌های بسیار زیاد و متنوعی از طلا و جواهرات برای دیدن و الگو برداری در خود دارند.

نکته دیگر دیدن آموزش‌های موجود در فضای سایبر است با جستجو در سایت‌هایی مثل آپارات و یوتیوب می‌توانید آموزش‌هایی را ببینید که مراحل ساخت را در آن گام به گام توضیح می‌دهند هم می‌توانید از این آموزش‌ها استفاده کنید و هم با کمی تغییر در رنگ و اندازه و شاید هم طرح الگوی مورد نظر خود را بسازید.

یادگیری مهارت جواهرسازی
                یادگیری مهارت جواهرسازی

۸- در کلاس‌های جواهرسازی شرکت کنید

اگر بدنبال یادگیری مهارت هستید سعی کنید در کلاس آموزشی آن شرکت کنید و از تجربیات و دانش استاد کار ماهر بهره ببرید.

گاهی ممکن است یک استادکار یا مربی با تجربه نکته‌ یا بقول خودمان فوت کوزه‌گری را به شما بگویند که تاثیر بسیار زیادی در ساخت بهتر محصول شما خواهد داشت و برای فراگیری آن باید سال‌ها وقت بگذارید و با آزمون و خطا به آن برسید.

نا امید نشو
                     هرگز نا امید نشوید

۹- هیچگاه نا امید نشده و تکرار کنید

جواهر سازی هم مثل تمام حرفه‌های دیگر برای کسب مهارت نیاز به تمرین، آزمون و خطا دارد شاید اولین ساخته دست‌تان حتی مضحک باشد اما تردید نداشته باشید دومی بهتر و سومی از آن بهتر و ساخت آن نیز راحتر از دفعات قبل خواهد بود.

آنقدر تکرار کنید تا یک کار با کیفیت، بی‌نقص و چشم‌نواز بسازید.

آن موقع است که تمام سختی‌ها و ناراحتی‌ها تبدیل به شیرینی دلچسبی خواهد شد.

به یاد داشته باشید کسی یک شبه صاحت مهارت نشده است!

ریسک پذیری
                      ریسک پذیر باشید

۱۰- نترسید، ریسک کنید

فقط به خاطر اینکه یک کار سخت به نظر می‌رسد، از انجام دادن آن نترسید. وقتی وارد این کار شوید و ابزارها را به دست بگیرید لذت و راحتی بعضی از کارها را حس خواهید کرد.
وقتی صحبت از جواهرسازی می‌شود، بسیاری از افراد از سخت بودن آن صحبت می‌کنند اما وقتی آموزش صحیح و ابزار مناسب در اختیار آنها قرار بگیرد، نظرشان عوض می‌شود.
همچنین خود را به یک سبک، رنگ و اندازه از انواع جواهرات محدود نکنید. وسایلی که دارید را زیر و رو کرده و چیزهای جدید را امتحان کنید و ببینید که آیا از آنها خوشتان می‌آید یا نه!

یک طرح را با چند ماده‌ی مختلف اجرا کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. به هیچ وجه برای خود و خلاقیت‌تان محدودیت قائل نشوید.

اگر تصمیم خود را گرفته و می‌خواهید یک جواهرساز بشوید برای شما بهترین‌ها را خواستاریم و با شروع به کار خواهید دید این حرفه بشدت اعتیاد آور و لذت بخش است.

موفق و موید باشید.

توصیه برای مطالعه بیشتر:

نقطه ذوب فلزات پرکاربرد در طلاسازی

ثابتی
2024-06-12 09:32:40
نکات خوبی برای یادگیری بهتر طلا و جواهرسازی گفته شده، سپاس
سمیه سنگیان
2024-05-30 04:15:26
نکات آموزشی خوبی است
محمد مهدی
2024-02-24 13:43:45
مطالب آموزشی خوبی بود تشکر
اکبری
2023-07-09 16:58:09
عالی
افشاری
2023-07-06 05:34:16
عالی
Loading...