طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

نگین اُپال: چگونگی تشخیص و مراقبت

نگین اُپال: چگونگی تشخیص و مراقبت

نگین اُپال: چگونه آن را تشخیص دهیم و چگونه از آن مراقبت کنیم، با طلاپیشه همراه شوید تا در این خصوص بیشتر با هم گفتگو کنیم.

گوهر اُپال: مراقبت

نگین‌های اُپال، گوهرهایی درخشان با رنگ‌های فریبنده هستند که باعث شده‌اند تا به یکی از انتخاب‌های اول برای علاقه‌مندان به جواهرات، به خصوص خانم‌ها، تبدیل شوند. اما باید توجه داشت که اپال‌ها به همان اندازه که زیبا و جذاب هستند، ظریف و شکننده نیز هستند و نیاز به مراقبت‌های خاص دارند. در ادامه به برخی از این مراقبت‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. خاصیت اپال: اپال‌ها انرژی‌ای را ساطع می‌کنند که می‌تواند باعث ایجاد حس سبکی و آرامش در شما شود. برای جذب حداکثری این انرژی، بهتر است که نگین اپال را در نزدیکی قلب خود، مانند یک گردنبند یا آویز، بپوشید.

۲. تمیز کردن: برای تمیز کردن گوهر اپال، تنها روش ایمن استفاده از آب گرم و صابون است. از استفاده از دستگاه‌های پاک‌کننده اولتراسونیک یا مواد شیمیایی خودداری کنید زیرا می‌توانند به سنگ شما آسیب برسانند.

۳. مراقبت: پس از سوار کردن اپال روی جواهرات، نباید آن را از محل خود خارج کنید. فشار مجدد دیواره‌ها و چنگ‌ها در حین سوار کردن می‌تواند به گوهر شما آسیب برساند.

۴. نور آفتاب: از قرار دادن نگین اپال در معرض نور شدید آفتاب خودداری کنید. قرار گرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب و تغییر  دمای ناگهانی می‌تواند باعث کاهش درخشندگی و شکنندگی آن شود.

۵. نگهداری: تماس با اجسام زبر و ۳خشن می‌تواند به نگین اپال شما آسیب برساند. از تماس اجسام زبر با اپال خودداری کنید و برای نگهداری آن، سطح اپال را با یک پارچه نرم بپوشانید یا از جعبه‌های با دیواره پارچه استفاده کنید.

۶. سختی: سختی نگین اُپال در مقیاس سختی موهز (Mohs) می‌تواند از ۵ تا ۶.۵ باشد که تقریباً معادل سختی شیشه است و کمتر از سختی کوارتز (۷) است. به همین دلیل، در پاک کردن اپال از گرد و غبار باید مراقب باشید تا سطح آن خراش نبرد.

چگونه می‌توانم نگین اپال اصل را تشخیص دهم؟

گوهر-اُپال

۱. حس کردن سنگ: نگین اُپال طبیعی هیچ پیگمان یا رنگ اضافی روی سطح خود ندارد.

۲. درخشندگی: گوهر اپال واقعی در زیر نور بسیار درخشان است و اگر درخشندگی بارزی نداشت، احتمالاً از پلاستیک یا رزین ساخته شده است.

۳. خراش: یکی از راه‌های تشخیص اپال، سختی سطح آن است. اگر نگین در تماس با چاقو، شیشه یا میخ فولادی خراش نبرد، احتمالاً تقلبی است.

۴. تابش نور در تاریکی: شما می‌توانید نگین اپال را در تاریکی زیر نور سفید قوی بررسی کنید تا ببینید آیا واقعی است یا خیر. اگر رنگ اصلی نگین عمدتاً در سایه‌های آبی باشد، احتمالاً واقعی است.

۵. الگوی منظم: نگین‌های ساخته شده توسط دست یا دستگاه دارای یک الگوی منظم از خطوط به هم پیوسته است. برای تشخیص گوهر اصل از تقلبی، الگوی خطوط را بررسی کنید.

۶. تشخیص اپال گرانبها: هر چه تنوع بازی رنگ‌ها در اپال بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر است. نور را از زوایای مختلف به آن بتابانید تا ببینید آیا درخشش نور در رنگ‌های متنوع را در آن می‌بینید یا خیر.

توجه: این راهنما در خصوص نگین اصلی است و کاربردی موثری در خصوص تشخیص نگین‌های تقلبی یا سنتتیک ندارد.

توضیحات تکمیلی: مقیاس سختی موهز (Mohs) یا مقیاس موه، یک مقیاس کیفی ترتیبی است که مقاومت مواد معدنی در برابر خراش را از طریق توانایی مواد سخت‌تر برای خراش دادن مواد نرم‌تر مشخص می‌کند.

این مقیاس توسط کانی‌شناس آلمانی فردریک موهز در سال ۱۸۲۲ ابداع شد. در این مقیاس، تالک با درجه سختی ۱ نرم‌ترین و الماس با درجه سختی ۱۰ سخت‌ترین ماده معدنی است. این مقیاس به دلیل سادگی و کاربردی بودن در بین کانی‌شناسان و زمین‌شناسان بسیار محبوب است. به عنوان مثال، در مقیاس موهز، سنگ گچ، کلسیت، فلوریت، آپاتیت، فلدسپات ارتوکلاز، کوارتز، توپاز، کوروندوم، و الماس به ترتیب نرم‌ترین تا سخت‌ترین مواد معدنی می‌باشند.

ثابتی
2024-06-12 09:41:44
سنگ اپال خیلی زیبا و حساسه، باید مراقب بود تا درخشندگی خودش رو از دست نده
لیلا عمرانی
2024-05-27 11:07:18
سنگ اوپال خیلی خوشگله، پست خوبی بود ، ممنون
سمیه سنگیان
2024-05-11 13:29:16
نگین‌های اُپال، گوهرهایی درخشان با رنگ‌های فریبنده هستند خیلی عالی
محمد مهدی
2024-03-02 19:07:04
نگین اپال بسیار زیبا اما ظریف است و باید مراقب بیشتری از آن شود نکات خوبی در خصوص تشخیص اپال اصل از تقلبی و نگهداری از آن گفته شده است تشکر
اکبری
2024-03-01 08:17:43
نکات خوبی درباره نگهداری اپال گفته شده تشکر
Loading...