طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش اره کاری در طلاسازی

آموزش اره کاری در طلاسازی

آموزش گام به گام اره کاری در طلاسازی: راهنمای کامل برای هنرجویان و علاقه‌مندان

سلام به دوستان و همراهان گرامی طلاپیشه، در این مقاله از سلسله آموزش‌های رایگان طلاسازی، قصد داریم درباره یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت جواهرات یعنی اره کاری صحبت کنیم.

کاربرد اره کاری در طلاسازی

آموزش اره کاری در طلاسازی

اره کاری، یکی از اساسی‌ترین کارها در طلاسازی است و تقریبا در ساخت تمام کارهای دست‌ساز از اره استفاده می‌شود. هرچه مهارت طلاساز در اره‌کاری بیشتر باشد، کار تمیزتر و بی‌عیب و نقص خواهد شد و محصول نهایی زیباتر خواهد بود.

برای اره کاری در طلاسازی، از کمان اره‌های مخصوص این کار که به آن “اره مویی” می‌گویند، استفاده می‌شود.

اجزاء اصلی تشکیل دهنده کمان اره طلاسازی

  • کمان یا بدنه
  • دسته
  • پیچ‌های تنظیم
  • تیغ اره

تیغ اره

تیغ اره از فولاد آلیاژی ساخته شده و در ساخت آن به مقدار کمی در حدود ۱/۲ تا ۲ درصد تنگستن نیز استفاده می‌شود.

ضخامت آج

ضخامت آج و تیغ

آج یا دندانه‌های تیغ اره با ضخامت‌های مختلف برای برش‌های متفاوت ساخته می‌شود و هر چه ضخامت آج‌های آن بیشتر باشد، فاصله دندانه‌ها نیز بیشتر شده و قطر بزرگتری را می‌توانند برش بدهند.

نکته: علت فاصله داشتن آج‌های تیغ اره از یکدیگر بخاطر براده برداری است، براده‌های جدا شده در فواصل آج‌ها قرار گرفته و به بیرون هدایت می‌شوند.

آموزش اره کاری؛ نحوه بستن تیغ اره

اجزاء کمان اره طلاسازی

دندانه‌های تیغ اره بر اساس نوع استفاده در انواع مختلف رو به جلو با یک زاویه تقریبا ۴۵ درجه، با همین زاویه رو به عقب، صاف و عمود بر بدنه و مارپیچ ساخته می‌شوند

برای بستن تیغ اره روی کمان، ابتدا بایستی جهت قرارگیری آج را مشخص نمایید. برای این کار می‌توانید آنرا جلو نور گرفته و سمت قرارگیری را تشخیص دهید و یا با استفاده از پشت ناخن و کشیدن روی تیغ، می‌توانید جهت آنرا مشخص نمایید.

سپس پیچ جلویی کمان را شل کرده و قسمت جلو تیغ را در آن قرار داده و پیچ را سفت کنید به نحوی که آج آن مطابق تصویر بالا به سمت عقب و رو به پایین باشد.

حال جلو کمان را به بدنه میز تکیه داده و مقداری کمان را از پشت و از طریق دسته آن به جلو فشار می‌دهیم.

قسمت عقب تیغ را با استفاده از دست دیگر در محل فک پیچ تنظیم عقب قرار داده و آنرا محکم می‌کنیم. توجه داشته باشید در حین انجام این عمل، نبایستی فشار از روی کمان برداشته شود. این فشار به سبب آن است که تیغ اره در محل خود محکم و با یک کشش معقول قرار بگیرد. چنانچه تیغ اره شل باشد، در حین کار سریع می‌شکند.

پس از اتمام کار بستن، با دست کنترل کنید تیغ اره شل نباشد و وقتی به آن با ناخن ضربه می‌زند، به صدا در بیاید.

بعضی از مدل‌های کمان اره، فک‌های کمان با استفاده از یک پیچ، قابل تنظیم است که می‌توانید پس از بستن تیغ با استفاده از آن، میزان کشش تیغ را تنظیم نمایید.

آموزش اره کاری؛ نحوه اره‌ کردن

برای شروع اره‌کاری، ابتدا بایستی محل قرار گیری خود نسبت به میز کار را تنظیم نمایید.

پشت میز طوری قرار بگیرید که دماغه روبروی جناق سینه شما بوده و دید مناسب با زوایه درست روی کار داشته باشید.

سپس با یک دست کمان اره را گرفته و با دست دیگر بسته به نوع کار و برش، قطعه را با استفاده از ابزار مناسب و یا دست نگه‌دارید.

برای شروع اره کاری از یک سمت طرح، ابتدا کمان را مایل گرفته و مقداری به سمت کار اره کنید. البته می‌توانید محل شروع را با استفاده از سوهان چاقویی نیز خراش داده و شیار هادی روی آن را ایجاد نمایید.

انیمیشن نحوه حرکت اره در طلاسازی

نحوه حرکت اره در طلاسازی

پس از قرارگیری کمان در ابتدای محل برش و شیار هادی، کمان را عمود بر کار و زمین نگه داشته و با حرکت بالا و پایین و کمی فشار بصورت ممتد شروع به اره کردن قطعه نمایید.

توجه داشته باشید کمان بایستی در دستان شما نرم قرار گرفته باشد، فشار زیاد به آن موجب شکستن تیغ می‌شود و همچنین مچ دست‌تان درد خواهد گرفت.

برای برش منحنی و چرخش تیغ ابتدا کمی بدون فشار به جلو تیغ اره را به بالا و پایین حرکت داده و در حین حرکت بصورت خیلی آهسته به کمان زاویه بدهید، چرخش ناگهانی و یک دفعه موجب شکستن تیغ می‌شود.

برای برش طرح داخل قطعه نیز پس از سوراخ کردن آن پیچ پایین کمان را شل کرده تیغ را از درون کار عبور داده و سپس آنرا در محل خود محکم نموده و به برش طرح بپردازید.

نکته: برای جلوگیری از گرم شدن تیغ و روان کار کردن آن از یک روان کننده در ابتدا و در حین برش استفاده کنید. در طلاسازی معمولا از موم عسل طبیعی برای روانکاری استفاده می‌کنند.

نمونه اندازه تیغ‌های موجود در بازار¹

توجه داشته باشید در شماره‌بندی هرچه عدد کوچک تر باشد تیغ اره نازک تر می‌شود. مثلا تیغ اره شماره ۲ از شماره ۴ نازک تر و شماره ۰/۳ از ۰/۲ نازک تر است.

ردیف شماره تیغ اره ضخامت اره به میلی‌متر پهنا به میلی‌متر تعداد دندانه در سانتی‌متر
۱  ۰/۸ ۰/۱۵  ۰/۳۳ ۳۳
۲ ۰/۶ ۰/۱۸  ۰/۳۶  ۳۰
۳ ۰/۵ ۰/۲  ۰/۴۱  ۲۶
۴ ۰/۴ ۰/۲۳  ۰/۴۳ ۲۵
۵ ۰/۳ ۰/۲۵ ۰/۴۸ ۲۲
۶  ۰/۲ ۰/۲۶ ۰/۵۳  ۲۱
۷ ۰ ۰/۲۵ ۰/۵۸ ۲۰
۸ ۱ ۰/۳ ۰/۶۴  ۱۹
۹ ۲  ۰/۳۳  ۰/۶۹ ۱۷ 
۱۰ ۳ ۰/۳۶ ۰/۷۴ ۱۶
۱۱ ۴ ۰/۳۸  ۰/۷۹ ۱۵

توصیه برای مطالعه بیشتر:

بازیافت طلا

چنانچه قصد فروش آنلاین محصولات خود داشته و می‌خواهید یک وب‌سایت سئوپسند داشته باشید اینجا کلیک کنید و یا روی شماره تلفن همراه ۰۹۱۹۵۷۴۲۵۸۸ بزنید.

سمیه سنگیان
2024-05-02 12:00:54
اره کاری به خوبی توضیح داده شده مخصوصا جدول سایز تیغ اره من جایی ندیدم مرسی
اکبری
2024-01-21 20:33:47
سلام آموزش خوبی درباره اره کاری در طلاسازی نوشتین ممنون

talapisheh
2024-01-22 08:49:05
سلام تشکر
کاوه
2023-08-26 15:50:18
آموزش خوبی بود مخصوصا جدول تیغ اره ها ممنون
محمدی
2023-05-05 05:18:12
جالب بود تشکر
یاسی
2023-05-04 18:37:38
عالی
افشاری
2023-05-03 18:23:03
جالب بود
Loading...