طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

خرید طلای ارزان یا طلای بدون اجرت

خرید طلای ارزان یا طلای بدون اجرت

خرید طلای ارزان یا طلای بدون اجرت: راهنمای جامع

مقدمه

سلام به دوستان و همراهان عزیز طلاپیشه. در این مقاله، قصد داریم به بازار زرگرها سری بزنیم و بررسی کنیم که در هنگام خرید و فروش چه کسوراتی به آن تعلق می‌گیرد. اگر شما نیز قصد ورود به اینگونه معاملات را دارید، با ما همراه شوید.

خرید-طلای-ارزان-یا-آبشده

اقتصاد کشور و تاثیر آن بر قیمت طلا

همانطور که همه می‌دانیم، سال‌هاست که بخاطر اداره اقتصاد کشور مبتنی بر آموزه‌های اقتصاد لیبرال، شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم. از این رو، هر کسی که اندکی پس‌انداز دارد، می‌خواهد آنرا در یک جای مطمئن سرمایه‌گذاری کند تا از ارزش دارایی‌اش کاسته نشود. در این میان، خرید طلا یکی از گزینه‌های مطمئن است. چراکه کسی بیاد ندارد که در طول این سال‌ها ارزش این فلز سرخ کم شده باشد. نوساناتی وجود داشته اما کاهش قیمت هرگز اتفاق نیافتاده است!

اطلاعات پایه

۱. مفاهیم پایه را فرا بگیرید
پیش از آغاز به خرید طلا دست دوم، بسیار ضروری است که مبانی را بشناسید. طلا بر اساس عیار سنجیده می‌شود و عیار ۲۴ خالص‌ترین حالت آن است. قیمت طلا بر اساس ارزش بازار در هر روز تغییر می‌کند.

۲. بودجه خود را مشخص کنید
تصمیم بگیرید که چقدر می‌خواهید هزینه کنید. این کمک می‌کند تا از هزینه‌کردن بیش از حد جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که برای پول خود بهترین ارزش را دریافت می‌کنید.

۳. درباره فروشنده تحقیق کنید
چه از یک مغازه دست دوم، یک بازار آنلاین، یا یک فروشنده خصوصی خرید می‌کنید، مطالعه و تحقیق خود را انجام دهید. نظرات و رتبه‌بندی‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز به مرجعی از آن‌ها بپرسید.

۴. طلا را تأیید کنید
همیشه هنگام خرید طلای دست دوم از فروشنده گواهی اصالت بخواهید. اگر چنین گواهی‌ای وجود ندارد، در نظر بگیرید که طلا را توسط یک کارشناس ارزیابی کنید.

۵. درباره قیمت مذاکره کنید
از مذاکره در مورد قیمت نترسید. فروشندگان معمولاً انتظار دارند که چنین مذاکره‌ای صورت گیرد، به خصوص در مغازه‌های دست دوم یا فروش‌های خصوصی.

۶. طلا را بازرسی کنید
به دنبال هرگونه علامت آسیب یا سایش باشید. اگر جواهرات می‌خرید، قفل و بست ها را بررسی کنید. اگر شمش یا سکه طلا می‌خرید، به دنبال خط و خش یا گودی باشید.

۷. درباره امکان عودت و مرجوع نمودن بپرسید
قبل از خرید، مطمئن شوید که درباره امکان و چگونگی عودت کالای خریداری از فروشنده اطلاعات لازم را دریافت کرده اید، باید قادر باشید که آن را برگردانید.

۸. آینده را در نظر بگیرید
به این فکر کنید که چرا طلا می‌خرید. اگر برای سرمایه‌گذاری است، ارزش طولانی‌مدت آن را در نظر بگیرید. اگر برای استفاده شخصی است، به این فکر کنید که چقدر اغلب آن را استفاده یا پوشیده‌اید.

به یاد داشته باشید، خرید طلای دست دوم می‌تواند راهی عالی برای صرفه‌جویی در پول و سرمایه‌گذاری در یک کالای با ارزش باشد. اما مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و به طور هوشمندانه خرید کنید.

خرید طلای نو و کسورات مربوطه

در خرید جواهرات نو، علاوه بر پرداخت قیمت روز طلا، کارمزد ساخت، “اجرت طلافروشی” و مالیات بر ارزش افزوده نیز به قیمت خرید اضافه می‌شود. از این رو، برخی از هموطنان که قصد تبدیل پول خود به طلا یا سکه صرفا به منظور حفظ ارزش آنرا دارند و بدنبال تبدیل آن با کمترین هزینه هستند، خرید طلای آب‌شده و دست دوم به اولویت اول انتخاب آنها تبدیل می‌شود.

نحوه محاسبه قیمت طلای نو

در هنگام خرید زیورآلات نو، مبالغ زیر در فاکتور خرید قید شده و وجه آن مطالبه می‌شود:

 • قیمت روز ۱۸ عیار
 • ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده
 • ۷ درصد اجرت طلافروش
 • ۱۰ الی ۳۰ درصد اجرت ساخت (اجرت ساخت بر اساس کار ماشین و دست و پیچدگی ساخت متغییر است)

راهنمای محاسبه قیمت طلای دست دوم و آب‌شده

محاسبه قیمت طلای دست دوم

در خرید “طلای ارزان و دست دوم”، موارد زیر در فاکتور خرید در نظر گرفته می‌شود:

 • قیمت روز طلای ۱۸ عیار
 • سود فروشنده که بسته به انصاف طلافروش، از دو درصد تا ۴ درصد است.

تذکر: مالیات و اجرت ساخت به طلای دست دوم و آب‌شده تعلق نمی‌گیرد!

محاسبه قیمت طلای آب‌شده

طلای-آب‌شده-یا-بدون-اجرت

بعضی از بنکداران و “فروشندگان طلای ارزان” طلای آب‌شده را می‌فروشند. آنها معمولا جواهرات دست دوم را خریداری می‌کنند، آنها را ذوب می‌کنند و به کارگاه‌های طلاسازی می‌فروشند. اما چند وقتی است که مردم عادی نیز به خرید فلز گران قیمت آب‌شده روی آورده‌اند.

نحوه محاسبه قیمت طلای آب‌شده بدین شرح است:

 • قیمت روز
 • ۲ تا ۲/۵ درصد سود فروشنده
 • نکاتی که بایستی در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید
 • هنگام خرید طلای ارزان، “قیمت طلای آب‌شده” بر اساس عیار آن محاسبه می‌شود. معمولا خلوص زر آب‌شده گاهی بیشتر و گاهی کمتر از عیار رسمی یعنی ۱۸ است.

فروشنده قیمت عیار ۱۸ را استعلام و سپس آنرا بر اساس عیار مورد معامله محاسبه خواهد کرد.

خلوص و مشخصات محلی که عیار آنرا محاسبه و اعلام کرده (ری گیری) با استفاده از کدهای عددی روی آن ثبت می‌شود که به آن انگ می‌گویند.

ردیف‌های فاکتور طلای آب شده:

 • وزن دقیق
 • عیار دقیق
 • قیمت روز
 • وزن تبدیلی
 • شماره تلفن و مشخصات ری‌گیری (آزمایشگاه تعیین عیار فلزات گران‌بها) بایستی ذکر و فاکتور مهر و امضاء شود.

سوالات مهم و مشترک در خرید طلای بدون اجرت

آیا خرید طلای دست دوم یا آب‌شده برای حفظ ارزش دارایی نقدی صلاح است؟

دوستان عزیز، اگر هدف شما صرفا حفظ ارزش دارایی نقدی خود است و می‌خواهید این فلز ارزشمند را بخرید، باید بگوییم که بله، خرید طلای دست دوم یا آب‌شده صلاح است. دلیل این امر این است که زر از گذشته‌های بسیار دور ارزش خود را حفظ کرده است.

“طلای با قیمت مناسب” و بدون هزینه اضافی چیست؟

طلای با قیمت مناسب یا بدون هزینه اضافی، طلاهایی هستند که در خرید آنها، کسوراتی مانند هزینه ساخت به آن تعلق نمی‌گیرد. این امر باعث می‌شود که قیمت آنها نسبت به طلاهای نو کمتر باشد.

چگونه و از کجا می‌شود طلای بدون کسورات خرید؟

برای خرید طلای بدون کسورات، می‌توانید به بازار زرگرها مراجعه کنید. در این بازارها، معمولا طلاهای دست دوم یا آب‌شده که کسورات کمتری دارند، عرضه می‌شوند. همچنین، برخی از فروشگاه‌های آنلاین نیز این نوع طلاها را عرضه می‌کنند.

توصیه برای مطالعه بیشتر:

محاسن و معایب طلاسازی

F
2024-06-08 11:39:51
خرید طلای ارزان مطلب خوبی است
مهران پور
2024-06-04 17:08:20
خرید طلای آبشده یا همون طلای بدون اجرت برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول روش خوب و مطمئنی است
لیلا عمرانی
2024-05-27 11:08:33
خرید طلای ارزان اقتصادی است
زهرا ثابتی
2024-05-11 13:02:44
خرید طلای ارزان حاوی نکات مفیدی است تشکر
افشاری
2024-04-18 07:04:31
طلای آبشده عالی راهنمای مفیدی است
اکبری
2024-03-10 07:19:48
اینکه طلای آب شده بخریم چون مالیات نداره و دستمزد ساخت هم نداره خوبه اما برای سرمایه گذاری من شخصا خرید سکه طلا را ترجیح میدهم
محمد مهدی
2024-02-29 09:07:32
حسن خرید طلای آب شده به نداشتن مالیات و اجرت ساخت هست که اون رو برای سرمایه گذاری و یا حفظ ارزش پول گزینه مناسبی کرده مرسی از پست خوبی که گذاشتین
نوری
2024-01-19 15:42:20
نکات خوبی درباره طلای آباده گفتین، مرسی من نمی دونستم به طلای دست دوم مالیات و اجرت ساخت تعلق نمی گیرد
محمد
2023-07-01 22:25:10
خوبه
سنگیان
2023-06-26 09:16:47
مفید بود مرسی
Loading...