طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

مراحل ساخت انگشتر

مراحل ساخت انگشتر

چگونه خودتان می‌توانید یک انگشتر بسازید: راهنمای کامل مراحل ساخت انگشتر؛ با این آموزش طلاسازی طلاپیشه همراه شوید.

راهنمای گام به گام ساخت انگشتر

مراحل-ساخت-انگشتر

برای ساخت یک انگشتر، مراحل زیر را می‌توانید طی کنید:

 1. طراحی و نقشه‌کشی: ابتدا باید طرح و نقشه انگشتر مورد نظر را طراحی و یا از طرح‌های آماده استفاده کنید. این شامل انتخاب جنس و نوع فلز، ابعاد و طرح ظاهری انگشتر است.
 2. انتخاب مواد: بعد از طراحی، باید مواد لازم برای ساخت انگشتر را انتخاب کنید، شامل فلز (مثلاً طلا، نقره، پلاتین و …)، سنگ‌های قیمتی یا نیمه‌قیمتی، و سایر تزئینات.
 3. انتخاب نوع فالب و قالب‌سازی: با استفاده از قالب‌سازی، شکل نهایی انگشتر را در قالب خاک ماسه و یا سیلیکون تولید می‌کنید.
 4. ریخته‌گری: پس از تهیه قالب، فلز مورد نظر را بصورت مذاب در قالب می‌ریزید و اجازه می‌دهید تا سرد و سخت شود.
 5. پرداخت و تمیزکاری: پس از خنک شدن فلز، انگشتر را از قالب خارج کرده، اضافات آنرا گرفته و سطح آن را پرداخت کرده و تمیز می‌کنید.
 6. نصب سنگ‌ها و تزئینات: در این مرحله، سنگ‌های قیمتی یا نیمه‌قیمتی و دیگر تزئینات مورد نظر را بر روی انگشتر نصب می‌کنید و چنانچه از مهارت کافی برخوردار نیستید آنرا به مخراج‌کار جهت سوار کردن نگین می‌دهید.
 7. پرداخت و پولیش نهایی: در انتها، انگشتر را با در نظر گرفتن ظرافت و استحکام نگین پرداخت و پولیش می‌کنید تا براق شود و در انتها آنرا با دست یا دستگاه حمام بخار می‌شویید.

نکته: این شیوه ساخت با استفاده از قالب است و چنانچه خواسته باشید آنرا دستی بسازید مرحله 3 و 4 حذف شده بجای آن طرح رکاب روی کاغذ ترسیم شده و سپس اضافات آن اره کاری و رکاب جوشکاری می‌شود.

با این مراحل، شما می‌توانید یک انگشتر زیبا و منحصر به فرد بسازید. اگر تجربه کافی در این حوزه ندارید از فیلم‌های آموزشی ساخت گام به گام انگشتر در صفحه ایتا، آپارات و تلگرام طلاپیشه که آدرس آن در نوار ابزار کناری موجود است استفاده کنید!

مراحل بدست آوردن اندازه مناسب انگشتر

برای بدست آوردن سایز مناسب انگشتر، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از حلقه نمره: می‌توانید از یک حلقه نمره دستی استفاده کنید که در فروشگاه‌های جواهرات یا طلافروشی‌ها قابل دسترس است. با قرار دادن انگشت خود در داخل آن، می‌توانید اندازه دقیق انگشت خود را اندازه‌گیری نمایید.
 2. استفاده از انگشترساز آنلاین: بسیاری از وب‌سایت‌های جواهرات و فروشگاه‌های آنلاین، امکان استفاده از ابزار آنلاین برای اندازه‌گیری سایز انگشتر را فراهم می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از یک حلقه یا نخ به دور انگشت خود، میزان آن را بدست آورده و در وب‌سایت مربوطه وارد کرده و اندازه مناسب را بدست آورید.
 3. مراجعه به جواهرساز: در صورتی که نمی‌خواهید خودتان اندازه‌گیری کنید، می‌توانید به یک جواهرساز محلی مراجعه کرده و از او بخواهید تا اندازه انگشت‌تان را اندازه‌گیری کرده و به شما اطلاع دهد.

فرمول بدست آوردن اندازه انگشتر

فرمول-اندازه-گیری-سایز-انگشت

برای محاسبه اندازه انگشتر با استفاده از قطر انگشت، می‌توانید از قاعده زیر استفاده کنید:

 1. اندازه‌گیری قطر انگشت: ابتدا با استفاده از یک نخ یا نوار متر، قطر انگشت خود را اندازه‌گیری کنید. برای این کار، نخ یا نوار متر را به دور انگشت خود بپیچید و سپس طول نخ یا نوار متر را با یک خط کاغذ مشخص کنید. سپس این طول را با یک خط‌کش یا کولیس اندازه‌گیری کرده و مقدار آن به سانتیمتر را بدست آورید، این مقدار بدست آمده در واقع قطر دایره انگشتر است.
 2. تعیین قطر انگشت: برای تعیین قطر انگشت، می‌توانید طول بدست آمده را در عدد پی (3.14) ضرب کنید. برای مثال، اگر مقدار طول بدست آمده از انگشت شما 5 سانتیمتر است، قطر انگشت شما حدوداً 15.7 سانتیمتر خواهد بود.
 3. در نظر گرفتن حد مجاز (تلورانس): در ساخت دستی، استادکار همیشه 2 میلیمتر به عدد بدست آمده برای کسری مراحل سوهان‌کاری، پوست و جوشکاری رکاب و امکان حرکت انگشتر در انگشت در نظر می‌گیرد. برای مثال، اگر تلورانس 2 میلیمتر است، سایز دقیق انگشتر شما باید در بازه 15.5 تا 16 میلیمتر باشد.

م. محمدی
2024-05-30 21:19:44
پست خوبی در زمینه مراحل ساخت انگشتر است
محمد مهدی
2024-05-23 18:46:39
مراحل ساخت انگشتر، خوب بود، تشکر
افشاری
2024-05-20 21:45:57
آموزش ساخت انگشتر به نحو خوبی گفته شده
اکبری
2024-05-20 13:20:38
مراحل نظری ساخت انگشتر بخوبی بیان شده متشکرم
ارمان
2024-05-20 05:24:46
تآموزش های خوبی می زارین
سمیه سنگیان
2024-05-19 23:02:26
مراحل ساخت انگشتر خوب بود مرسی
ثابتی
2024-05-19 22:46:49
آموزش ساخت انگشتر خوبی است تشکر
Loading...