طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

سبک های طلاسازی

سبک های طلاسازی

آیا می‌خواهید با فرآیند ساخت طلا و جواهر و سبک های متنوع طلاسازی آشنا شوید؟ در این آموزش طلاسازی طلاپیشه، به بررسی عمیق سبک‌های متنوع طلاسازی و مراحل مختلف ساخت طلا و جواهر می‌پردازیم. پس همراه ما باشید.

سبک های متنوع طلاسازی

طلاسازی، هنری است که در طول تاریخ، شکل‌ها و روش‌های متفاوتی را به خود گرفته است. در ادامه، به معرفی برخی از این سبک‌ها می‌پردازیم.

انواع سبک های طلا و جواهرسازی

طلاسازی-کلاسیک

1- کلاسیک: این سبک به طرح‌های سنتی و دائمی اشاره دارد که با گذر زمان، همچنان جذابیت خود را حفظ کرده‌اند. طرح‌های ساده و زیبا با استفاده از الماس، عقیق، فیروزه، یشم و سایر سنگ‌های قیمتی، از ویژگی‌های این سبک هستند.

طلا-و-جواهرسازی-مدرن

2- مدرن: سبک مدرن با استفاده از خطوط ساده و هندسی، رنگ‌های شاداب و ترکیب‌های برجسته از مواد مختلف، از جمله فلزات گرانبها، سنگ‌های قیمتی و شیشه، شناخته می‌شود.

طلاسازی-هنری

3- هنری: سبک هنری می‌تواند به دو سبک Art Nouveau و Art Deco اشاره داشته باشد. Art Nouveau با الهام از شکل‌های طبیعی و خطوط منحنی شکل گرفته است. Art Deco با خطوط ساده و هندسی و رنگ‌های شاداب شناخته می‌شود.

سبک-انتیک-طلاسازی

4- انتیک: سبک انتیک به طرح‌هایی اشاره دارد که الهام گرفته از دوران‌های گذشته هستند. این می‌تواند شامل طرح‌هایی باشد که الهام گرفته از دوران، ایران باستان، روم باستان، مصر باستان، یونان باستان و دیگر تمدن‌های قدیمی است.

طلاسازی-سبک-قبایلی

5- قبایلی: سبک قبایلی به طرح‌هایی اشاره دارد که الهام گرفته از فرهنگ‌های بومی و قبایل مختلف جهان هستند. این می‌تواند شامل طرح‌هایی باشد که الهام گرفته از فرهنگ‌های آفریقایی، بومیان آمریکا، اقیانوسیه و دیگر فرهنگ‌های قبایلی باشد.

طلاسازی-سبک-نقش-برجسته

6- نقش برجسته: این سبک به استفاده از نقش‌ها و طرح‌های برجسته بر روی سطح جواهرات اشاره دارد. این می‌تواند شامل حکاکی، نقش‌بری، یا سایر تکنیک‌هایی باشد که باعث ایجاد بافت یا الگوی برجسته بر روی سطح جواهرات می‌شود.

میناکاری

7- مینا کاری: در این روش، نقاشی و تزیینات مورد نظر روی فلز با رنگ‌های لعاب دار مخصوصی به وجود می‌آید و با پخت در دمای بسیار زیاد ثابت می‌شوند.

طلاسازی-سیاه-قلم

8- سیاه قلم: در سیاه قلم، روی جواهرات با رنگ مشکی طرح خاصی را طرح ریزی می‌کنند.

جواهرات-مفتولی

9- جواهرات مفتولی یا “Wire Jewelry”: این سبک یکی از کهن‌ترین تکنیک‌های ساخت جواهرات دست‌ساز است و به عنوان “پیچیدن مفتولها” یا “Wire Wrapping” شناخته می‌شود¹.

مراحل ساخت طلا و جواهر

مراحل-ساخت-طلا-و-جواهر

ساخت یک جواهر از جنس طلا، ده مرحله را طی می‌کند که شامل موارد زیر است:

  • ایده‌پردازی برای طراحی
  • طراحی دستی
  • طراحی و مدلسازی سه‌بعدی
  • ساخت محصول با دست (طلاسازی دستی)
  • قالب‌سازی سه بعدی، ریخته‌گری یا ذوب طلا
  • پرداخت و سوهان‌کشی
  • مخراج‌کاری
  • تمیزکاری و پرداخت نهایی
  • آبکاری

این تنوع در سبک‌های ساخت جواهرات، به هنرمندان و طراحان این فضا امکان می‌دهد تا طرح‌های منحصر به فرد و خلاقانه‌ای را ارائه دهند و جواهرات زیبا و منحصر به فرد بسازند.

توضیحات تکمیلی¹: در تکنیک ساخت جواهرات مفتولی، با استفاده از انواع مفتول و تنها با دست و ابزار ساده و بدون لحیم‌کاری و حرارت دادن، می‌توان قطعات و اشکال مختلف ساخت، در ساخت زیورآلات مفتولی برای زیبایی بیشتر می‌توان از انواع سنگ، مهره و کریستال در بین مفتول‌ها استفاده کرد.

مهران پور
2024-06-03 21:28:30
چقدر خوب سبک های طلاسازی معرفی شده، مرسی
افشار
2024-06-02 13:19:38
سبک های طلاسازی خوب بود
افشاری
2024-05-12 20:04:04
معرفی خوبی از سبک های طلاسازی شده تشکر
بهزاد
2024-05-01 14:58:46
سبک های طلاسازی
زهرا ثابتی
2024-04-28 16:23:15
سبک های متنوع طلاسازی استفاده کردم ممنون
محمد مهدی
2024-04-25 11:41:53
سبک های طلاسازی به خوبی با تصویر معرفی شده تشکر
سنگیان
2024-04-23 07:34:51
چقدر سبک داره طلاسازی مرسی
اکبری
2024-04-22 20:28:07
سبک ها و تکنیک های طلاسازی پست ارزشمندی است سپاس
Loading...