طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

تشخیص عیار طلا با روش XRF

تشخیص عیار طلا با روش XRF

تشخیص عیار طلا با XRF: روشی مطمئن و علمی برای عیارسنجی فلز طلا با استفاده از فلورسانس اشعه X، برای بررسی این روش علمی آزمایشگاهی با طلاپیشه همراه شوید.

آزمایش XRF: روش غیرمخرب برای تعیین ترکیب عنصری مواد

آزمایش XRF یا فلورسانس اشعه X یک روش مهم در تجزیه و تحلیل عنصری است. این روش به خصوص در بررسی فلزات، شیشه، سرامیک، مواد ساختمانی، ژئوشیمی، علم کیمیایی، باستان‌شناسی و اشیاء هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش، یک منبع اشعه X اولیه نمونه را تحریک می‌کند و اشعه X فلورسان (یا ثانویه) تولید شده از نمونه را اندازه‌گیری می‌کند. هنگامی که مواد در معرض اشعه X با طول موج کوتاه یا اشعه گاما قرار می‌گیرند، یونیزاسیون اتم‌های مؤلف ممکن است رخ دهد. این یونیزاسیون شامل انداختن یک یا چند الکترون از اتم است و ممکن است اتفاق بیفتد اگر اتم در معرض تابش با انرژی بیشتر از انرژی یونیزاسیون خود قرار گیرد. اشعه X و اشعه گاما می‌توانند به اندازه کافی انرژی داشته باشند تا الکترون‌های محکم گرفته شده از مدارهای داخلی اتم را بیرون بیاندازند.

تشخیص عیار بر اساس جابجایی الکترون

تشخیص-عیار-طلا-با-روش-XRF

حذف یک الکترون از مدار داخلی ساختار الکترونی اتم را ناپایدار می‌کند و الکترون‌ها در مدارهای بالاتر به مدار پایین‌تر می‌افتند تا سوراخ باقی‌مانده را پر کنند. در حین سقوط، انرژی به صورت یک فوتون آزاد می‌شود که انرژی آن برابر با تفاوت انرژی دو مدار درگیر است. بنابراین، ماده تابشی را تولید می‌کند که انرژی آن مشخص‌کننده عناصر حاضر است.

هر عنصر دارای مدارهای الکترونی با انرژی مشخص است. پس از حذف یک الکترون داخلی توسط یک فوتون پرانرژی ارائه شده توسط یک منبع تابش اولیه، یک الکترون از یک مدار خارجی به جای آن می‌افتد. تعداد محدودی از این انتقال‌ها وجود دارد. اصلی‌ترین انتقال‌ها نام‌هایی دارند: انتقال L→K به طور سنتی K α نامیده می‌شود.

امیدواریم از مطالعه این روش علمی تشخیص عیار طلا با XRF لذت برده باشید، لطفا برای بهبود ارائه آموزش طلاسازی نظرات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

 

زهرا ثابتی
2024-05-21 20:44:19
تشخیص عیار طلا با روش XRF جالب بود، تشکر
افشاری
2024-05-20 21:47:41
تشخیص عیار طلا
سنگیان
2024-05-19 23:06:33
تشخیص عیار طلا با روش جدید خوب بود
اکبری
2024-05-18 13:06:14
تشخیص عیار طلا با تکنولوژی جدید،،جالب بود
محمد مهدی
2024-05-17 07:38:07
تشخیص عیار با روش کاملا علمی جالب بود تشکر
Loading...