طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

آموزش طلا و جواهرسازی حرفه‌ای و گام به گام - مجازی - رایگان- حضوری

آموزش طلا و جواهرسازی طلاپیشه

ایمنی در طلاسازی

ایمنی در طلاسازی

ایمنی در طلاسازی: رعایت نکات ایمنی در کار با وسایل ذوب

طلاسازی یک هنر دقیق و پیچیده است که نیاز به دقت، صبر و مهارت دارد. یکی از مراحل حیاتی این فرآیند، ذوب فلزات برای عیار کردن و شکل دهی به آلیاژهای مورد استفاده است. اما کار با وسایل ذوب، به دلیل استفاده از حرارت بالا و مواد کمک ذوب مانند پودر تنه کار، می‌تواند خطراتی را برای طلاساز به همراه داشته باشد. بنابراین، قبل از اقدام به ذوب، باید از ایمنی خود و محیط کار اطمینان حاصل کرد، با طلاپیشه همراه شوید تا این نکات را دقیقتر بررسی کنیم.

نکات ایمنی در کار با وسایل ذوب

ایمنی در کار با وسایل ذوب در طلاسازی بسیار حیاتی است. در زیر، چند نکته کلیدی را برای رعایت ایمنی در کار با وسایل ذوب آورده‌ام:

۱. استفاده از وسایل حفاظت فردی: طلاساز باید از وسایل حفاظتی شخصی مانند دستکش‌های مقاوم در برابر حرارت، عینک ایمنی و لباس کار مناسب استفاده کند.

۲. رعایت ایمنی در استفاده از کپسول گاز: باید از عدم نشتی گاز از شلنگ، رگلاتور و شیر آن اطمینان حاصل کرد و همچنین مراقب باشید که شلنگ گاز در محل مناسب و دور از حرارت قرار دارد.

۳. رعایت ایمنی در استفاده از ابزار: باید از استفاده از وسایل معیوب و دارای نشتی در هنگام ذوب خودداری کرد.

۴. حضور در حین ذوب کاری: نباید وسیله ذوب روشن را در حین کار رها کرد و محل کار را بدون خاموش کردن ایمن آن ترک کرد.

۵. رعایت نکات ایمنی در استفاده از مواد شیمیایی: باید در استفاده از مواد شیمیایی کمک ذوب مانند پودر تنه کار و مواد اسیدی مانند ذوغاب، نکات ایمنی را رعایت کرد.

نکته: با بالا رفتن دما، سرعت واکنش مواد افزایش می‌یابد و اتصال بین اتم‌ها نیز منعطف‌تر می‌شود. بنابراین، در هنگام کار با مواد مذاب، باید همیشه حوانب احتیاطی را مد نظر قرار داد.

رعایت ایمنی در کار با دما

وسایل-ذوب-طلاسازی

برای رعایت ایمنی در کار با دما، چندین نکته مهم وجود دارد:

۱. استفاده از وسایل حفاظتی: استفاده از وسایل ایمنی کمک می‌کنند هنرجوی طلاسازی و یا طلاساز در صورت بروز حادثه مثل پاشش مواد مذاب در حین ریختن در قالب (ریژه) آسیب نبینند.

۲. درستی دستگاه‌ها: دستگاه‌هایی که برای کار با دماهای بالا استفاده می‌شوند، باید به درستی کار کنند و تعمیر و نگهداری مناسبی داشته باشند.

۳. آموزش کافی: قبل از شروع به ذوب بایستی نکات ایمنی به هنرجویان و کارکنان آموزش داده شود.

۴. رعایت فاصله ایمنی: هنگام کار با دماهای بالا، باید فاصله ایمنی را رعایت کرد تا از سوختگی‌ها جلوگیری شود.

این موارد، نکات مهم و برجسته ایمنی در کار با وسایل ذوب در طلا و جواهرسازی می‌باشد بدیهی است که رعایت نکات ایمنی محدود به این موارد نیست، در کل بایستی در جین کار مراقب بود تا آسیب نبینید چراکه گاها جبران آن ناممکن است!

نظری برای نمایش وجود ندارد
Loading...